Abraka Dabra…

Den matek (za dva dny!!!) a já zatím nedostala žádný dárek. Tak si k tomu slavnému dni všech usměvavých žen, které občas netuší, co s volným časem…, daruji článek na svůj web.

V osmnácti jsem dělala oddílovou vedoucí na táboře v Horažďovicích. Umístili k nám děti z dětských domovů, které jim na léto tak nějak zbyly, neměly ke komu odjet. Přiznávám, že to byl křest ohněm a když všichni účastníci leželi večer ve svých postelích, padl jackpot. Chodila jsem poslouchat příběhy ze staré Prahy, které jim četl hlavní vedoucí.

Seděl na zemi, v kostkované košili, maskáčích a krkolomným přednesem. A přesto všichni tiše poslouchali. Možná respekt, možná únava a možná je to fakt bavilo. Opřená o dřevěná futra staré budovy jsem nabyla jistoty, že ten vlasatý chlap bude jednou číst pohádky našim dětem.

Pamatuji si, že jeden klučina jedl pouze lžící a všechno jídlo si bral bokem. Žil velmi dlouho zavřený v temném pokoji, jako zvíře. Než ho našli ti správní lidé a umístili do dětského domova. Jmenoval se Marian a člověk se k němu nemohl moc přiblížit – bál se. Nedokázala jsem si představit, jak moc mu bylo ublíženo. A kde svět nechal jeho Mámu…

Když někdo řekne „máma“, já si představím tu svou. Jak jede ráno z práce na kole a my na ni s bráchou čekáme za oknem, kde na parapetu v mističkách stojí srovnaný jahodový puding, který nám ještě v noci uvařila. Ve vzpomínkách vidím i mámu bojovnici, která jde rázně vysvětlit řediteli v základní škole, že už má plné zuby toho, jak si na mě neustále chodí stěžovat maminka Martina a že ten kluk je pěkný hajzlík. Pamatuji si i chvíle, kdy byla tolik křehká, seděla v černých šatech a bojovnice jsem musela být já.

Před několika dny mi dala máma už čtyřicátou narozeninovou pusu a mě přijde, že je stále stejná – MOJE. Možná jsou mámy kouzelné a v očích svých dětí zkrátka nestárnou.

Vždycky jsem chtěla být mámou. Někdo se touží stát princeznou, nebo podnikatelkou, nebo kosmonautkou, doktorkou, zvěrolékařkou, učitelkou… Já jsem chtěla být máma.

Náš první syn Vojtěch si nakráčel do našich životů v době, kdy jsme s mužem dohodli tajnou svatbu a pohrávali si s myšlenkou adopce, protože my prostě děti mít nemohli. Tehdy jsem dost ušetřila za narozeninový dárek. Petr dostal malou obálku a jsem si jistá, že už ho žádný dar v životě nepřekvapí tak, jako počůraný kousek papírku.

Vojtík mě naučil, jak být smějící se mámou, šátkovací mámou, překvapenou mámou, milující mámou, unavenou mámou, sportující mámou, rozněžněnou mámou. Jak být mámou na sto procent a sedm pádů. S ním bylo všechno poprvé. První porod, první krůčky, první slova, první škola, první puberta. Je stejný jako já, velmi dobře totiž zvládá chvíle, kdy musí být ON ten bojovník, protože jeho křehká máma už nemůže.

Náš druhý syn Jakub přinesl do našich životů jinou dimenzi. Až s Kubíkem jsem si uvědomila, jak silné a úplně jiné může být slyšet „mami“, vidět první krůčky a účastnit se prvního školního dne. Každopádně zvládne překvapit mého muže mnohonásobně více, než já před čtrnácti lety. Třeba tím, že mu schová zubní kartáček do okapové roury.

Jsem pyšná na svoje děti a jsem pyšná i sama na sebe. Já tedy míjím tu maminku z ženských časopisů, která je stále usměvavá, upravená a pravidelně peče ovocné koláče. Občas pěkně ječím, chodím v teplákách (chápejte, sportovní typ) a ke snídani si dovolím dát i chleba.

Ale umím i jiné věci. Malovat v rozsypané mouce po celé podlaze. Pravidelně vařit čaj ve čtyři hodiny ráno. Kývat na sypající se lékařské informace, tvářit se důležitě a přitom chápat každé deváté slovo v osmislovné větě. Umím se držet stolu, i když bych ho vzteky nejraději rozštípala. Umím tančit v dešti a bosatá. Umím šlapat na kole, v jedné ruce držet vodítko psa, v druhé šňůru od lopedu a třetí vyfotím pozdrav pro našeho tátu.

To mámy prostě umějí, protože jsou kouzelné…

 

 

8 Replies to “Abraka Dabra…

  1. No tak to ti pěkně děkuju, jako správná hysterka jsem opět zaslzela, rozšmudlala si do oka krém proti vráskám a teď mně to pálí a slzím ještě víc. 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *