Dospělý je ten…

Opravdu je maturita zkouškou z dospělosti? Pokud by tomu skutečně tak bylo, zvládala bych svůj život na samé jedničky. Bude to asi jinak. Kdy poprvé jste si uvědomili, že je z vás skutečně dospělý člověk?

Možná v okamžiku, když svíráte v náručí své první dítě a silně si uvědomujete, že máte zodpovědnost za život toho druhého. Nemělo by ono “uvědomění “ přijít už při svatbě? Ale některým se narodí potomek i bez papíru s razítkem. Jsou tedy dospělými až později? A přichází dospělost skutečně ruku v ruce se zodpovědností?

Já si úplně poprvé uvědomila, že už nejsem malá holka v den, kdy jsem seděla na podlaze pražské nemocnice a do telefonního sluchátka koktala svému příteli, že mi zemřel táta. Jenže za hodinu jsem v jeho náručí byla znovu ta, co není připravena přijmout vůbec nic, kromě kafe a pusy do vlasů… Někdy je bolestné dospělost vpustit dál.

A někdy je to velmi složité. Když je člověk dospělý, musí dělat závažná, méně závažná, malá i velká rozhodnutí. Ovlivní tím nejen svůj život, ale i životy druhých. Jeho rodiny, přátel a někdy i sousedů. To když se rozhodnete pořídit si psa, který věčně štěká a sousedi předpokládali, že pes bude mluvit. Možná ještě nedospěli…

Ta rozhodnutí uděláte někdy rychle, někdy s rozvahou a jindy po dlouhé, velmi dlouhé době. Ale jste dospělí a udělat je zkrátka musíte. Můžete při nich zohlednit svou sobeckost, svou lidskost, nebo jen zdravý rozum. Ať tak, či tak, rozhodnutí jsou učiněna.

A dospělým člověkem se stáváme tehdy, když se umíme pevně rozhodnout a přijmout za ono rozhodnutí veškeré následky. Ty dobré a případně i ty zlé. Když si uvědomíme, na čem nám opravdu záleží. Když víme, co je pro nás v životě podstatné. S dospělostí ruku v ruce někdy chodí i moudrost.

Vlastnost, která nás učí mít ráda i samu sebe a přijmout rozhodnutí, která možná ovlivní spoustu lidí a možná jen nás samotné. V každém případě dojde ke změně – dospějeme!

„Dospělý je ten, kdo umí být šťasten sám se sebou.“ OSHO

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *